неделя, 20 октомври 2013 г.

Есен на село

















събота, 1 юни 2013 г.

Първоюнското ягодово пЕрфе

Първоюнското ми тортотворение е компилация от три рецепти - различни за всеки пласт.
Пандишпанът е от Грамофона, парфето от рецептата на Йоли, желето отгоре - от друг блог, който за срамотите не запомних. Но толкова много рецепти изчетох, че нищо чудно няма в това. :)
В крайна сметка го изкомбинирах така:

Продукти

- за блата

2 яйца
6 с.л. кристална захар
8 с.л. брашно

- за парфето

3 белтъка
400 г заквасена сметана
1 кутийка сладкарска сметана 200 мл
1/2 ч.ч. кристална захар
1/2 ч.ч. пудра захар
1/2 кг ягоди
2 п. желатин на д-р Йоткер

- за глазурата

плодове по избор
100  г вода
80 г захар
1 п. желатин на д-р Йоткер

Приготвяне

- на блата

Тази рецепта за пандишпан, която взех от турския блог, излезе много успешна. Да я похваля пак, защото не всички са.
Разбиваме белтъците на сняг със захарта, като тя се прибавя на 2-3 пъти. Добавяме жълтъците един по един. И накрая брашното на лъжици, чрез наръсване, все едно солим.
Намазваме формата (ясно е, че ни трябва такава с отварящ се обръч) с мазнина, наръсваме с брашно и сипваме тестото. Печем в предварително загрята до 170°С фурна. Понеже блатът е тъничък, аз го сложих по средата. Изпича се изключително бързо, за не повече от 10 мин - наблюдавайте го. Когато стане готов, го оставяме да изстива. Не отваряме формата, защото тепърва ще я пълним. И започва голямото бъркане

- на парфето

Разбиваме белтъците с кристалната захар на сняг. В друг голям съд разбиваме първо течната сметана от кутийката и към нея добавяме на части заквасената сметана и пудрата захар. След като сме избили сметаните до пухкавост, прибавяме към тях с бъркане белтъците, лъжица по лъжица. После ги оставяме настрани и започваме да мачкаме/пасираме ягодите на пюре. За целта е добре да имаме добре узрели ягоди. Не е проблем и да са презрели, но недозрели - да.
Подготвяме желатина. Накисваме го за няколко минути в хладка вода да набъбне. След това го разтапяме с бъркане на водна баня, докато стане течен и без зрънца. Не бива да завира в никакъв случай. Оставяме го да изстине, което става много бързо. Междувременно прибавяме с бъркане пюрето от ягоди към белтъчно-сметановата смес. Накрая добавяме желатина, разбъркваме добре и изсипваме сместа във формата върху блата. Пъхаме в хладилник и оставяме парфето да се стегне поне за 2 часа. Когато сме сигурни, че се е стегнало добре, пристъпваме към приготвянето

- на глазурата

Нарязваме плодове по избор и ги редим върху стегналото парфе. По мое мнение с ягодовото парфе добре се съчетават плодове с кисела жилка. Нектарините в случая се вързаха чудесно на вкус.
За желето варим захарта във водата, докато се разтвори и оставяме да се охлади.
Подготвяме желатина по гореописания начин и го добавяме към водата със захарта. Заливаме плодовете.
Ако формата ви позволява и искате слоят желе да е по-висок, можете да удвоите количеството на водата. Аз с това количество буквално я напълних до ръба. Връщаме тортата в хладилника.  Оставяме и желето да се стегне поне за няколко часа, а най-добре до другия ден. Преди да отворим формата, внимателно отлепяме от стените с остър нож.

При мен се получи един гаф  с желето- стана на мехури при заливането и докато се опитам да ги отстраня, те вече се бяха желирали. Набедила съм за виновен д-р Йоткер, но докато не повторя, не мога да твърдя със сигурност.

Но парфето е прекрасно и несравнимо с никое купено парфе, заради което го кръстих и пЕрфе. :)

Бон апети!



сряда, 29 май 2013 г.

Мустаците на дядо и Грамофонът

Да отчета тортоправенето и сладкотворенето от последната седмица в обратен ред.

Мустаците на дядо

са от серията "Интерпретациите на Гло". В оригиналната рецепта тестото е с мая, пече се с плънката, която, освен мармалада за намазване, включва и пласт от орехи, канела и белтък по средата. Но тъй като нито ми се ядеше сладкиш с мая, нито му разбирам на пустия хърватски и можеше да оплескам какво ли не, реших да си направя пандишпанено руло с каквото намерих по бурканите из дома - в случая някакъв конфитюр, който не можах да идентифицирам със сигурност ягодов ли е или къпинов. Намазах го и го завих след изпичане, а на мястото на ореховата плънка, (която ме изкушаваше твърде, но ми се връзваше във фантазиите единствено с шипков или ябълков мармалад, какъвто не ми се намираше в момента или от сини сливи, какъвто недолюбвам), отрязах и сложих парче пандишпан.
Самия пандишпан правих по същата рецепта, която използвах за

Прекрасната торта Грамофон

отпреди няколко дни



по рецептата на новата ми, турска блогоприятелка. В този пост е описана и на български.
Много хубава пандишпанена рецепта. Освен че е успешна, броят на всички продукти е кратен на 6 и лесно ги намалих, защото минифурната ми е с по-малък размер на тавата.
Пандишпаните са ми безглутенови, защото така се налага, знаете, но с най-калпавата, българска безглутенова смес са напълно автентични и съвсем прекрасни. Никакъв проблем! :)

Облизвайте се! (оплез :D )


понеделник, 6 май 2013 г.

Великден 2013 - Ксилифор, Велико Търново

Това място е със сантиментална стойност за великотърновци. Не очаквам да впечатля особено останалите, въпреки което реших да ви го покажа.:)
Сложили са някаква табела, която го фиксира като зона за ученически туризъм. То и едно време си беше такова - без табела, къде организирано, къде не. :D


"Ксилифор се намира източно от град Велико Търново в дефилето край хълма Момина крепост. Името му идва от гръцкото "ксило" - дърво и "форо" - нося..."
Място за дърводобив, демек. По социалистическите години още си беше такова май, защото помня една кратка, еднодневна бригада, на която събирахме някакви дърва, покрай които си събрахме и рой кърлежи. :D



Тук някога даваха само чайче :)


А тук по-късно и други вкусноти :)


Сега страноприемницата е само странна, без да е особено приемна :D


Племенницата ми, като за петгодишна, доста я бива за фотограф :)

 Сега си дояждаме сладоледа и стига толкова разходки, догодина пак! :D


Великден 2013 - Петропавловски манастир, Велико Търново

:) За архива на пътешествията.

Яйчицата са от къщи, разбира се.

Сега към манастира :)







 








Най-атрактивна е камбанарията,



малкия параклис до нея, чиито стени са осеяни с листчета с молитви/желания на богомолците :)


и страхотния панорамен изглед


Пътешествието продължава след малко на ... :)