неделя, 26 август 2012 г.

Печен боб с бекон

По заявка на Петя - рецептата. :)

Сваряваме боба с моркови, лук и сол. Изцеждаме водата. В глинен гювеч сипваме олио на дъното, отгоре отцедения боб, едно бурканче от прекрасния ми гювеч (ако боба е в количество за двама -трима души, а ако е за пет - шест - 2 бурканчета ), нарязания бекон, 1-2 супени лъжици червен пипер и половин лъжица от доказалата се във времето като най-прекрасна подправка за боб на "Меркюри фуудс". Пъхаме го във фурната и печем със затворен капак. Оставяме соса да побълбука за сгъстяване и накрая печем за кратко на отворен капак, за да хване загар връхния слой, но в никой случай до пълно извиране на течността. Ястието се готви задължително в гювеч. Може и в малки гювечета да се раздели на порции, но не в тава, защото си губи прекрасния, автентичен вкус, каквито и магии да му правите. Два пъти съм преживявала тоя провал на вилата и не че не става за ядене, напротив - хората го харесват, но вярвам е единствено защото не са опитвали този от гювеча. Та се смеехме, че моята работа е като на онзи габровец, дето си дал гювеча назаем на един комшия. Не щеш ли онзи го счупил и му купил нов. "Да, ама моя си беше поел вече мазнината!" - приревал габровецът. Не знам дали това е тайната, но при всички случаи е в гювеча.
Ако обичате люто, може на вкус да подмените част от червения пипер с лют. Друг вариант: когато съм пекла такова ястие в малки гювечета, на любителите на лютото боцвам отгоре по една люта чушка, срязана на 4, преди да ги пъхна във фурната.
А ако нямате от прекрасния ми гювеч (зеленчуковата смес) или още е това време на годината, когато има изобилие от пресни зеленчуци и готвим с тях, 1 бурканче съответства на 2 средни или един голям обелен и нарязан домат, половин нарязана чушка капия, 5-6 бамички (подготвени предварително като за консервата) и малко пресен магданоз.
Най-важното от всичко е, че бобът, приготвен по този начин, не предизвиква никакви неприятни физиологични ефекти. И е една от причините да предпочитам да го готвя печен, независимо дали е постен или с някаква месна добавка. :)
 Само снимката ми не стана хубава, но ... даже и аз не съм съвършена! :D



неделя, 19 август 2012 г.

"София диша", тази вечер на "Пиротска"

София правеше всичко друго, но не и да диша на това събитие. Но беше пъстро и красиво. :)

Фоторепортажът:






















Ако някой много иска да ми направи подарък, никак не бих се разсърдила на рисуваната четка за коса! :D Едва ли ще се реша с нея, но много ще и се радвам! :)
Бай!


четвъртък, 16 август 2012 г.

Зимнина: прекрасният ми, домашен гювеч

Като съм подхванала тая заран темата за собственото производство, да не си разпилявам ума. :)

Тоя гювеч ми е много полезен, защото извън летния сезон си готвя с него всички яхнии, с изключение на лещата, повечето печени на фурна ястия с картофи или ориз. Особено вкусен ми се получава с него боба, печен или яхния. Освен това през зимата от него става една много свежа салатка, просто ако се добави малко нарязан лук и олио.
Прави се в семейството ми откакто се помня. Аз само леко го рационализирах. Оригиналната рецепта е и с патладжан, който съм изхвърлила в моя вариант, защото не увира наравно с останалите зеленчуци и после ми хрупа в манджите.
И тъй, да се захващаме на работа. :)


Произведох 17 бурканчета от лютеница от:
1 касетка домати -не повече от 10 кг
10 средно големи червени чушки капия
250-300 г. бамя
половин връзка магданоз
по 1-2 супени лъжици сол и захар

Най-напред измиваме и почистваме бамята. Отрязваме дръжките, ако бамите са по-големи, ги разрязваме на 2 или 3 парченца. Аз намерих малки бамички и не съм ги разполовявала. Наръсваме ги лекичко със сол и ги оставяме да престоят така, докато подготвим останалите продукти.
Почистваме и нарязваме на парченца чушките.
Доматите се белят и също се режат на парчета. Те са най-трудоемката част. Като приключим с рязането, им отливаме отделената вода, за да не ни се разделя после неестетично на слоеве готовият гювеч. Прибавяме нарязания магданоз и подправяме със сол и захар на вкус. Захарта се слага не за да подслаждаме доматите, а за да убие киселината. Аз добавям, докато спре да ми киселее. (Тук се примъкват членове на домакинството ни, викат: "Ммм, как ухае!" и отмъкват по някоя чашка. :D) Понеже различните сортове домати дават различно фира и е трудно да се определи точното количество домати, които ще ни трябват,  за тая доза напълних догоре с нарязани домати една тенджера от 5 литра.

Започваме да редим зеленчука в бурканчетата. На дъното слагаме един слой бамя, върху него слой чушки и пълним до гърлото на бурканчето с домати. С една виличка изкарваме въздуха отстрани. Запечатваме ги и ги стерилизираме 15 минути. Ако никога не сте варили консерви през живота си, бурканите не се слагат директно на дъното на тенджерата, отдолу постиламе някакъв парцал или скаричка. А стерилизиране 15 минути означава, че трябва да се държат на огъня 15 минути след завиране. Накрая ги вадим внимателно с щипка и ги оставяме обърнати поне докато изстинат, за да "дръпнат въздуха". И, воала! :)